Od duga do stečaja

Bez autora
Sep 20 2011

Uredba o ograničavanju rokova plaćanja dugova države još uvek čeka na usaglašavanje. Osim garancije da će javni sektor ubuduće obaveze izmirivati u roku od 60 dana, privreda od nje očekuje i odgovor kada će im na račune leći godinama gomilana dugovanja. Republička i lokalna javna preduzeća i državne institucije kompanijama još nisu isplatile, kako pokazuju poslednje analize, milijardu evra vrednu robu i usluge i trenutno niko ne vidi način kako da se obezbedi novac za njihovo namirenje. Nezvanično, jedna od ideja je da se zaostala dugovanja plate u tri rate. Prva bi stigla sledeće godine, a druge dve - tokom 2013. godine. Finansijska situacija deset najvećih javnih preduzeća nedvosmisleno pokazuje da ona taj novac mogu da obezbede jedino ako uvedu red u naplatu. Njima, opet, najviše duguju privatne firme, ali nisu zanemarljiva ni kašnjenja građana. A pitanje je kako novac izvući i od jednih i od drugih.

Od duga do stečajaUredba o ograničavanju rokova plaćanja dugova države još uvek čeka na usaglašavanje.

Osim garancije da će javni sektor ubuduće obaveze izmirivati u roku od 60 dana, privreda od nje očekuje i odgovor kada će im na račune leći godinama gomilana dugovanja. Republička i lokalna javna preduzeća i državne institucije kompanijama još nisu isplatile, kako pokazuju poslednje analize, milijardu evra vrednu robu i usluge i trenutno niko ne vidi način kako da se obezbedi novac za njihovo namirenje.

Nezvanično, jedna od ideja je da se zaostala dugovanja plate u tri rate. Prva bi stigla sledeće godine, a druge dve - tokom 2013. godine. Finansijska situacija deset najvećih javnih preduzeća nedvosmisleno pokazuje da ona taj novac mogu da obezbede jedino ako uvedu red u naplatu. Njima, opet, najviše duguju privatne firme, ali nisu zanemarljiva ni kašnjenja građana. A pitanje je kako novac izvući i od jednih i od drugih.

Zaključno sa krajem jula deset najvećih javnih preduzeća imala su ukupno 178 milijardi dinara nenaplaćenih potraživanja. Građani im duguju skoro 45 milijardi, a privatne firme - 78,5 milijardi dinara. Državna preduzeća su nakupila čak 48,7 milijardi dinara duga, a državni organi - 6,5 milijardi.

Istih deset javnih preduzeća, s druge strane, duguje ukupno 51 milijardu dinara. Od toga privredi treba da plate 15,4 milijarde, a državnim preduzećima 4,2 milijarde. Najveće javne kompanije, međutim, ubedljivo najviše duguju - državi. Prema njoj nisu ispunile obaveze vredne čak 31,3 milijarde dinara.

U lancu tako svako svakom duguje, a od predloga da obaveze „prebiju“ - nema ništa. Kako kažu nadležni, iskustvo drugih zemalja pokazuje da to nije dobro rešenje.

Najveći gubitaši

Analiza poslovanja javnih preduzeća pokazuje da ona čine skoro deset odsto gubitka čitave srpske privrede. Prošlu godinu je 16 javnih preduzeća završilo u ukupnom minusu od 28,6 milijardi dinara. Daleko veći problem je kumulativni gubitak i u slučaju istih tih 16 republičkih preduzeća, on je dostigao iznos od 3,5 milijardi evra.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik